!!!ازدواج دانشجويي!!!

باشگاه مجازی ازدواج دانشجویی راه‌اندازی می‌شود

 

باشگاه مجازی ازدواج دانشجویی راه‌اندازی می‌شود

مدیر فعالیت‌های متمرکز نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها، گفت: ستاد ازدواج دانشجویی نهاد نمایندگی به منظور ارائه خدمات بهتر به زوج های دانشجو و دانشجویان مجرد قصد راه‌اندازی باشگاه مجازی ازدواج را دارد، در این باشگاه علاوه بر ارایه خدمات مشاوره‌ای، فرهنگی، دینی و اجتماعی به اعضای آن، محیطی برای یافتن شغل مناسب، ثبت خاطرات دانشجویی و گفت‌وگو نیز فراهم می‌شود.

جوادی درباره اهداف راه اندازی باشگاه ازدواج دانشجویی، گفت: باشگاه مجازی ازدواج درباره بحث‌های مشاوره‌ای قبل و بعد از ازدواج به دانشجویان داوطلب خدمات ارائه می‌کند. حتی این امکان در نظر گرفته‌ شده که دانشجو بتواند به صورت آنلاین با اساتید مربوطه در این زمینه صحبت و مسایلش را مطرح کند.

برای اولین بار ازدواج دانشجویی به ابتکار نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ شهید بهشتی در سال ۱۳۷۶ با برگزاری مراسم ازدواج دسته جمعی ۶۰ زوج برگزار شد، این جشن که با هدف تبلیغ ساده زیستی و ترویج فرهنگ ازدواج در دانشگاه‌ها با هدیه رهبر معظم انقلاب به زوجهای دانشجو همراه بود، سرآغاز حرکتی بزرگ به نام جشنهای ازدواج دانشجویی در آینده شد.

وی ادامه داد: حال بعد از گذشت ۱۲ سال دانشجویان بیشتری برای برگزاری جشن آغاز زندگی مشترک این جشن دسته جمعی را انتخاب می‌کنند و این مراسم با مشارکت و همکاری وزارتخانه‌های علوم و بهداشت، فرهنگ و ارشاد اسلامی، دانشگاه آزاد اسلامی، نهاد ریاست جمهوری و سازمان ملی جوانان برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه ازدواج دانشجویی دستاوردهای زیادی داشته است، گفت: در ازدواج دانشجویی سعی می‌شود با سهل و آسان گرفتن ازدواج رویه گذشته را جبران و به روشی صحیح در برگزاری این‌ نوع از مراسم رسید.

وی با بیان اینکه یکی از عوامل نشاط در محیط دانشگاه ازدواج به موقع جوانان است، گفت: به این ترتیب بحران‌های اخلاقی جوانان نیز کاهش می‌یابد.

حسین جوادی با اشاره به اهمیت آموزش قبل از ازدواج به دانشجویان، اظهار داشت: برگزاری کارگاه‌های آموزشی به دانشجویان مجرد در راستای فرهنگ سازی و الگودهی ازدواج آسان و آگاهانه به جامعه و ترویج و تشویق دانشجویان به ازدواج از سیاست‌های اساسی نهاد است.

مدیر فعالیتهای متمرکز نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها با بیان اینکه برای دانشگاههای مختلف کشور اساتید صاحب نظر و مجرب در امر ازدواج و مهارت زندگی فرستاده می‌شود، گفت: کارگاههای مهارت کاربردی، بهداشت خانواده و مشاوره برگزار می‌شود، در این کارگاه‌ها حول مبانی دینی در استحکام خانواده، وظایف زن و شوهر، عوامل موثر در ارتباط زوجین و هنر معیشت و تربیت فرزندان بحث می‌شود.

وی ادامه داد: هم اکنون ترویج و فرهنگ‌سازی ازدواج به هنگام، آسان، آگاهانه و پایدار بعد از گذشت ۱۲ سال نشان می‌دهد که برگزاری ازدواج دانشجویی موجب صرفه جویی در هزینه برگزاری ازدواج ها در سراسر کشور می شود.

جوادی، خاطر نشان کرد: از سال ۷۶ تا کنون ۲۶۴ هزار و۲۶۰ زوج مراسم خود را به این شکل برگزار کردند.

وی با بیان اینکه دو سه سالی است که یک تغییر رویکردی در برنامه ازدواج دانشجویی انجام شده و این مراسم با عنوان کاروان “همسفر تا بهشت” در مشهد مقدس برگزار می‌شود، گفت: در مراسم جشن ازدواج دانشجویی سال ۸۸، ۲۵ هزار زوج هدیه سکه دریافت کردند و ۲ هزار و ۵۰۰ زوج راهی مکه و زیارت خانه خدا شدند و ۲۳ هزار زوج هم راهی سفر به مشهد مقدس شدند و زندگی خود را در جوار بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) آغاز کردند.

جوادی درباره برنامه‌های فرهنگی و آموزشی زوجهای دانشجو، گفت: شرکت در کلاس‌های مهارتهای زندگی، اخلاق، رفتار، خانواده و مقابله با تجمل گرایی از برنامه‌های جانبی جشن ازدواج دانشجویی است. در این راستا دولت نهم شرایط لازم برای حضور بیش از ۲۳ هزار زوج دانشجو به مشهد را در سال گذشته فراهم کردند.

وی تصریح کرد: در همین زمینه برای زوج های دانشجوی حاضر در دوازدهمین جشن دانشجویی یک کارگاه مهارت زندگی(کلید طلایی) در حرم مطهر امام رضا(ع) گذاشته شده است. همچنین برای هر زوج بیش از ۸ ساعت آموزش در رابطه با مدیریت روابط، کارگاه مدیریت روابط جنسی به طور جداگانه برای زنان و مردان، کارگاه خانواده موفق در شهر مشهد گذاشته شد و حدود ۴۴ هزار زوج برای برنامه ازدواج دانشجویی ثبت‌نام کرده‌اند.

مدیر فعالیت‌های متمرکز نهاد با بیان اینکه ثبت‌نام سیزدهمین دوره ازدواج دانشجویی از ۱۶ آبان شروع شده است، افزود: هرساله ۴ تا ۵ هزار زوج بیشتر از سالهای گذشته از این برنامه استقبال می‌کنند که پیش بینی امسال ما در این زمینه ثبت‌نام حدود۵۰ هزار زوج است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

+ نوشته شده در  شنبه نوزدهم دی ۱۳۸۸ساعت 19:5  توسط سيد محمد  |